Strategia Rozwoju Miasta

Podstawowym dokumentem wyznaczającym ramy rozwoju Gminy Miasto Pruszków jest Strategia Rozwoju Miasta Pruszkowa na lata 2021-2030 (dalej: Strategia). Obowiązujący dokument, którego opracowanie poprzedzały szeroko prowadzone działania z zakresu partycypacji społecznej mające na celu włączenie w proces wyznaczania celów strategicznych jak największej liczby mieszkańców oraz podmiotów działających na terenie Miasta, przyjęto Uchwałą
Nr XLIII.428.2021 Rady Miasta Pruszkowa z dnia 26 sierpnia 2021 r. Wartym podkreślenia jest fakt, że przedmiotowa Strategia została sporządzona zgodnie ze znowelizowanymi zapisami ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, które to określiły m.in. zakres merytoryczny dokumentu strategicznego, którego obligatoryjnymi elementami są: cele strategiczne rozwoju w wymiarze społecznym gospodarczym i przestrzennym, oczekiwane rezultaty planowanych działań oraz wskaźniki ich osiągnięcia.

Opierając się na przeprowadzonych badaniach zarówno ilościowych, jak i jakościowych, określono trzy cele strategiczne, które brzmią następująco:

Cel I

Atrakcyjna przestrzeń, dostępna i spójna terytorialnie

Cel II

Zrównoważony rozwój gospodarczy oparty na zasobach środowiska przyrodniczego

Cel III

Aktywne społeczeństwo korzystające z kompleksowej oferty społecznej

Drogą do osiągnięcia poszczególnych celów strategicznych jest realizacja określonych działań, do których dopasowano konkretne wskaźniki pozwalające na dokonanie obiektywnej oceny stopnia ich realizacji. 

Tabela przedstawiająca przedmiotowe wskaźniki wraz z wartościami ich realizacji w roku 2022 znajduje się wskazanym odnośnikiem.

Łączna liczba wskaźników służących monitorowaniu implementacji zapisów Strategii wynosi 39, z czego dla 2 wskaźników ocena trendu była niemożliwa
ze względu na brak wartości danego wskaźnika w 2021 r. Zatem należy przyjąć, że ocenie poddano 37 wskaźników, z czego:

  • 26 wskaźników (70,3%) – trend wzrostowy,
  • 7 wskaźników (18,9%) – trend boczny,
  • 4 wskaźników (10,8%) – trend spadkowy.

 

W przypadku 4 wskaźników, których trend został sklasyfikowany jako spadkowy należy mieć na uwadze, że część z nich jest zależna od aktywności samych Mieszkańców Pruszkowa. Mowa tu o niżej wymienionych wskaźnikach:

  • Liczba udzielonych dofinansowań w zakresie wymiany nieekologicznych źródeł ciepła;
  • Liczba wolontariuszy działających w Mieście;
  • Liczba projektów złożonych do budżetu obywatelskiego.

 

Przyglądając się wskaźnikowi dotyczącemu powierzchni nowo oddanych lub zmodernizowanych miejsc parkingowych na terenach publicznych, spadek wartości wskaźnika w raportowanym roku był związany z realizacją inwestycji drogowych, w tym powstaniem miejsc parkingowych, w roku 2021.

 

Planując dalsze działania podejmowane w ramach wdrażania Strategii należy utrzymać pozytywny trend wzrostowy oraz przyjrzeć się wskaźnikom, których trend był spadkowy lub boczny i podjąć pogłębioną analizę w kwestii ich dalszej realizacji.